ADS
ADS
ADS
Avarie la conducta de aducțiune din Guranda. Apa va fi oprită timp de aproximativ 24 de ore în șase comune
By Administrator
Published on 31/07/2026 09:33 • Updated 31/07/2026 09:34
STIRI

Furnizarea apei potabile va fi întreruptă timp de aproximativ 24 de ore în șase comune din județul Botoșani, în urma unei avarii produse la conducta de aducțiune din localitatea Guranda, comuna Durnești.

Echipele Nova Apaserv SA intervin vineri, 31 iulie 2026, pentru repararea conductei din oțel, cu diametrul de 500 de milimetri.

Măsura îi afectează pe consumatorii din comunele Albești, Dângeni, Durnești, Todireni, Trușești și Ungureni, precum și din localitățile arondate acestora.

„Nova Apaserv S.A. Botoșani își cere scuze față de abonații afectați și îi asigură că se va interveni cu operativitate pentru finalizarea intervenției într-un timp cât mai scurt și reluarea alimentării cu apă în condiții normale. Mulțumim pentru înțelegere!”, este anunțul reprezentanților societății.

 

Comments