Cel puțin zece familii din localitatea Corni, județul Botoșani, au rămas fără electrocasnice în urma unei supratensiuni produse în rețeaua electrică.
Localnicii spun că, în urma incidentului, s-au defectat televizoare, frigidere, mașini de spălat, centrale termice și chiar sisteme de supraveghere video. În unele cazuri, din aparate a ieșit fum, iar pagubele sunt considerabile. Doar într-o familie, acestea depășesc 5.000 de euro.
Totul s-a întâmplat joi, când, la una dintre locuințe, s-a produs un scurtcircuit care a declanșat și un incendiu. Oamenii susțin că fluctuațiile de tensiune ar fi afectat mai multe gospodării din zonă.
Potrivit acestora, toate familiile afectate sunt abonate la PPC și solicită intervenția autorităților și a furnizorului pentru evaluarea pagubelor.
„Am vrea să știm cine plătește aceste distrugeri la aparatele electrocasnice, unele sunt în garanție, ce fel de incendiu a fost pe raza comunei Corni, cine a întrerupt curentul, pentru că la copilul meu i-au ars multe aparate electrocasnice, cu toate că are stabilizator de curent", a precizat Elena Iureț.
„În Corni, în urma incidentului produs în ziua respectivă, peste 10 familii au rămas cu electrocasnicele arse, respectiv mamei mele (televizoarele noi, toate, centrala pe gaz nouă, mașina de spălat), deoarece cei de la Enel (PPC) au făcut șocuri de curent cu energie de mai mare putere în rețea. Nu a venit nimeni la fața locului să evalueze pagubele", a declarat Elena Brândușa.
În aceeași zi, un incendiu a izbucnit într-o locuință din Corni, după ce bunurile dintr-o cameră au fost cuprinse de flăcări, cel mai probabil din cauza unui scurtcircuit. Proprietarii se aflau în gospodărie și au observat incendiul după ce geamul camerei s-a spart.
„Focul a izbucnit din cauza faptului că tensiunea a fost prea mare pe rețea. Suntem aproximativ 10 familii cu aparatele electrocasnice arse", mărturisește Cristian Iureț.