ADS
ADS
ADS
Peste 143 de milioane de lei pentru modernizarea drumurilor și extinderea rețelei de gaze în județul Botoșani Finantare Botosani
STIRI
Published on 04/02/2025

Peste 143 de milioane de lei au fost alocate județului Botoșani pentru implementarea a două proiecte de infrastructură finanțate prin Programul Național de Investiții ”Anghel Saligny”. Cseke Attila, ministrul Dezvoltării, a semnat 16 noi contracte de finanțare la nivel național, cu o valoare totală de peste 285 de milioane de lei, dintre care două vizează unități administrativ-teritoriale din județul Botoșani.

Comuna Hudești a primit o finanțare de 12,8 milioane de lei pentru modernizarea drumurilor de interes local, un proiect esențial pentru creșterea accesibilității și dezvoltarea infrastructurii rutiere. De asemenea, comuna Sulița a obținut o finanțare semnificativă, de peste 130,8 milioane de lei, pentru realizarea unui sistem inteligent de distribuție a gazelor naturale, care va deservi localitățile Sulița, Albești și Trușești.

"Toate aceste investiții contribuie la dezvoltarea comunităților locale, în special a mediului rural și mic-urban, la reducerea disparităților dintre regiuni, la protejarea companiilor românești și la creșterea numărului locurilor de muncă", a declarat ministrul Cseke Attila.

Programul Național de Investiții ”Anghel Saligny” are ca scop finanțarea proiectelor de infrastructură esențiale pentru dezvoltarea comunităților locale, vizând modernizarea rețelelor de drumuri, alimentare cu apă, canalizare și gaze naturale. Prin aceste investiții, autoritățile speră să crească calitatea vieții locuitorilor din zonele rurale și să asigure condiții mai bune pentru dezvoltarea economică a regiunii.

Comments