ADS
ADS
ADS
FC Botoșani pierde categoric la Galați și poate retrograda din Superligă. Clasamentul la finalul meciurilor din play-out
13/05/2024 08:54 in STIRI

FC Botoșani a suferit o înfrângere categorică, pierzând cu scorul de 2-0 (2-0) în meciul disputat duminică seară la Galați, împotriva echipei locale Oțelul, în etapa a 9-a din play-out, ultima etapă din Superligă. Ca urmare a acestui rezultat, echipa lui Bogdan Andone rămâne într-o poziție care o poate conduce la retrogradare, dacă nu va câștiga meciurile de baraj.

În partida de duminică, Oțelul a deschis scorul în minutul 12 prin Gaitan și l-a mărit în minutul 45 prin Rusevic. Botoșaniul a avut o prestație slabă, neavând multe ocazii de atac.

Iașiul, sub conducerea lui Cornel Șfaițer, a scăpat de retrogradare după o victorie cu 2-0 acasă împotriva echipei Petrolul Ploiești, în timp ce Dinamo va juca și ea barajul, după o victorie acasă cu scorul de 2-0 împotriva echipei UTA Arad.

FC Voluntari și FC U Craiova 1948, care au pierdut în ultima etapă pe teren propriu, au retrogradat direct în liga a doua.

Cu cine va juca FC Botoșani barajul pentru menținerea în Superligă

În urma rezultatelor din ultima etapă a play-off-ului, echipele care vor juca barajul pentru menținerea în Superligă au fost stabilite. FC Botoșani și Dinamo București s-au clasat pe locurile 7 și 8 în play-out și trebuie să se confrunte pentru a rămâne în prima ligă românească.

FC Botoșani va întâlni CS Mioveni, echipa care a ocupat locul 5 în clasamentul play-off-ului din Liga 2 Casa Pariurilor, în timp ce Dinamo va juca împotriva AFK Csikszereda, clasată pe locul 6 în liga a doua.

Barajul pentru menținerea sau promovarea în Liga 1 va fi disputat în dublă manșă. Meciurile tur vor avea loc vineri, 17 mai și luni, 20 mai, ambele la ora 20:00. Partidele retur vor fi programate o săptămână mai târziu.

Tragerea la sorți pentru stabilirea ordinei disputării meciurilor de baraj va avea loc luni, 13 mai, la Casa Fotbalului, începând cu ora 11:00.