ADS
ADS
ADS
NASA: Capsula Orion a revenit pe Terra după călătoria în jurul Lunii
Published on 12/12/2022 08:49
STIRI

După ce a survolat la mică distanţă Luna, capsula Orion a NASA a amerizat, duminică, în Oceanul Pacific, ultima etapă a misiunii Artemis 1, cu o miză uriaşă pentru agenţia spaţială americană, informează AFP.

După ce a petrecut peste 25 de zile în spaţiu şi a survolat la mică distanţă Luna, capsula Orion a NASA a amerizat duminică în Oceanul Pacific, marcând finalul misiunii test Artemis 1, al cărei scop a fost să pregătească întoarcere oamenilor pe Lună în anii care vin.

Amerizarea a avut loc în largul insulei mexicane Guadalupe. Capsula, care nu a avut niciun astronaut la bord pentru acest zbor test, a intrat în atmosfera terestră cu o viteză de 40.000 de km/h şi a fost nevoită să suporte o căldură de 2.800 de grade Celsius, adică jumătate din temperatura de la suprafaţa Soarelui, potrivit AFP, preluată de Agerpres.

Obiectivul principal al misiunii a fost să testeze scutul termic al capsulei, cel mai mare construit vreodată (cu un diametru de 5 metri). Nava spaţială a fost mai întâi încetinită în coborârea sa vertiginioasă de atmosferă, apoi de o serie de nu mai puţin de 11 paraşute, până când a atins o viteză de circa 30 km/h în momentul în care a atins apa.

O navă a Marinei americane, USS Portland, a fost pregătită pentru operaţiunile de recuperare, pentru care NASA s-a antrenat de mai mulţi ani. Au fost de asemenea desfăşurate elicoptere militare şi bărci pneumatice.


Comments