Simona Halep - Angelique Kerber, în turul doi la WTA Roma
12/05/2021 10:38 in STIRI

Organizatorii competiției de categorie WTA 1000 din Capitala Italiei au programat partida dintre Simona Halep și Angelique Kerber miercuri, a cincea de pe arena ”Grand Stand”, astfel că nu va începe mai devreme de ora României 19:00. Duelul din turul doi al turneului de la Roma va fi transmis în direct de Digi Sport 2.

Confruntarea din turul secund al competiției WTA 1000 de la Roma va consemna a 12-a întâlnire directă dintre Simona Halep și Angelique Kerber în circuitul WTA, românca având avantaj minimum, 6-5, la acest capitol.

Cel mai recent duel direct a avut loc în 2019, la Eastbourne, în sferturi, unde jucătoarea din Germania s-a impus în două seturi, 6-4, 6-3. Pe zgură, ultima confruntare dintre Simona Halep și Angelique Kerber a fost în sferturile Roland Garros 2018, pe care românca a câștigat-o, scor 6-7 (2), 6-3, 6-2, ulterior reușind să câștige și turneul, după finala cu Sloane Stephens.

Învingătoarea duelului Simona Halep - Angelique Kerber va juca împotriva sportivei care se impune în confruntarea dintre Jelena Ostapenko (49 WTA) și Ajla Tomljanovic (80 WTA).

Sursa:Digisport