ADS
ADS
ADS
Locuitorii din Mihălășeni reclamă probleme persistente în alimentarea cu apă
By Administrator
Published on 01/08/2026 10:02
STIRI

Locuitorii comunei Mihălășeni se confruntă de mai bine de o lună cu întreruperi și restricții în alimentarea cu apă potabilă. Potrivit informațiilor transmise din localitate, în prezent apa este furnizată aproximativ trei ore pe zi, în intervalul 04:00–07:00.

Problemele au început în perioada 23–25 iunie, când furnizarea apei a fost întreruptă pentru efectuarea unor lucrări la sistemul de captare și transport al apei brute către Stația de tratare Ștefănești.

La scurt timp după finalizarea intervenției programate, în noaptea de 27 spre 28 iunie, s-a produs o avarie la conducta de aducțiune a apei brute, cu diametrul de 560 de milimetri, din zona Stânca. Lucrările de remediere au fost finalizate, iar pomparea a fost reluată în dimineața zilei de 29 iunie.

Revenirea alimentării urma să se facă treptat, în funcție de distanța față de sursă, configurația rețelei și reechilibrarea sistemului. Cu toate acestea, locuitorii din Mihălășeni susțin că furnizarea nu a revenit la un program normal, iar intervalul de numai trei ore este insuficient pentru acoperirea necesităților gospodărești.

Situația afectează în special persoanele care nu au acces la fântâni sau la alte surse de apă. O parte dintre locuitori sunt nevoiți să transporte apă în recipiente din gospodăriile în care mai există fântâni funcționale.

Întreruperile produse în luna iunie au vizat sistemul care deservește orașele Săveni și Ștefănești, precum și 21 de comune. Nu există însă o confirmare oficială că toate aceste localități se confruntă în prezent cu același program restricționat de furnizare.

 

Comments