Șoferii vor fi avertizați prin pictograme dacă circulă cu viteză prea mare, în 145 de puncte de pe drumurile din România. Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere montează noi sisteme electronice, o parte dintre acestea fiind deja instalate.
Dispozitivele măsoară viteza autovehiculelor, dar nu sunt folosite pentru aplicarea amenzilor. Dacă viteza este adaptată sectorului de drum, pe panou apare o pictogramă zâmbitoare. În cazul depășirii pragului recomandat, șoferul este întâmpinat de un chip îmbufnat.
Amplasamentele au fost selectate în funcție de numărul accidentelor mortale înregistrate în perioada 2016–2020.
„Noile amenajări includ un covor rutier de culoare roșie și un panou electronic care afișează în timp real viteza de deplasare a autovehiculelor. Sistemul utilizează un cod de culori pentru a-i avertiza pe șoferi: verde indică faptul că viteza este adaptată sectorului de drum, în timp ce roșu semnalează depășirea vitezei recomandate”, au transmis reprezentanții CNAIR.
Pentru o vizibilitate mai bună, fiecare zonă va fi prevăzută cu un covor rutier roșu și va fi iluminată noaptea cu lămpi LED. Echipamentele sunt alimentate cu ajutorul panourilor fotovoltaice și au rolul de a atrage atenția conducătorilor auto, în special la intrarea în localități.
„Printr-o metodă mai prietenoasă, încercăm să-i determinăm pe conducătorii auto să respecte limitele de viteză, în special în localități”, a declarat Alin Șerbănescu, purtătorul de cuvânt al CNAIR.
Investiția, în valoare de aproximativ 70 de milioane de lei, este finanțată prin Planul Național de Redresare și Reziliență. Montarea tuturor sistemelor ar trebui finalizată până la sfârșitul lunii august.
Separat de aceste panouri informative, CNAIR pregătește instalarea a 400 de camere radar performante, care vor fi integrate în sistemul e-SIGUR și vor putea conduce la sancționarea șoferilor. Procedura de achiziție se află însă în etapa clarificărilor.
„Contractul se află în licitație, în faza clarificărilor. Estimăm că, dacă îl semnăm anul acesta, este posibil ca, din toamna anului viitor, să înceapă să fie emise și amenzi”, a precizat Alin Șerbănescu.
Camerele din sistemul e-SIGUR vor putea determina inclusiv viteza medie de deplasare a autovehiculelor. După identificarea conducătorilor auto, sancțiunile vor fi trimise prin poștă la domiciliul acestora.