Garda Națională de Mediu a aplicat amenzi de 1,25 milioane de lei mai multor primării din județul Botoșani, în urma unei campanii de verificare privind gestionarea deșeurilor municipale și respectarea obligațiilor prevăzute în Planul Național de Gestionare a Deșeurilor (PNGD).
În perioada 15–26 iunie 2026, comisarii de mediu au desfășurat 17 controale în localitățile Blândești, Copălău, Tudora, Corni, Stăuceni, Sulița, Vorona, Coșula, Vlădeni, Mihai Eminescu, Hănești, Cristești, Flămânzi, Adășeni, Curtești, Bălușeni și Frumușica.
Verificările au vizat modul în care autoritățile locale gestionează deșeurile municipale, starea de salubrizare a localităților și aplicarea măsurilor prevăzute de Planul Național de Gestionare a Deșeurilor.
În urma controalelor, comisarii au aplicat 22 de amenzi, în valoare totală de 1.250.000 de lei, și două avertismente. Totodată, pentru toate neconformitățile constatate au fost stabilite termene de remediere.
Potrivit Gărzii de Mediu, toate cele 17 unități administrativ-teritoriale verificate au fost sancționate deoarece, în anul 2025, nu au atins ținta minimă de 55% privind pregătirea pentru reutilizare și reciclarea deșeurilor municipale din hârtie, metal, plastic și sticlă.
De asemenea, inspectorii au constatat că primăriile nu au amenajat spații speciale pentru colectarea separată a deșeurilor periculoase provenite de la populație. În cadrul controalelor au fost identificate și trei cazuri de eliminare sau depozitare a deșeurilor în afara spațiilor autorizate.
