Un cetățean din Republica Moldova s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat cu un permis de conducere fals asupra sa, la Punctul de Trecere a Frontierei Stânca.
Bărbatul, în vârstă de 30 de ani, s-a prezentat pe 21 iunie pentru efectuarea formalităților de control, în calitate de pasager al unui autocar. În urma verificărilor efectuate de polițiștii de frontieră, asupra acestuia a fost descoperit un permis de conducere care purta însemnele autorităților din Republica Moldova și conținea datele sale de identificare.
Verificările suplimentare au arătat că documentul nu îndeplinește condițiile de formă și fond ale unui act autentic, fiind fals. Totodată, polițiștii de frontieră au stabilit că pe numele bărbatului nu figurează emis niciun permis de conducere de către autoritățile din Republica Moldova.
Întrebat despre proveniența documentului, acesta le-a declarat oamenilor legii că a primit permisul în anul 2025, cadou de la niște prieteni. Bărbatul a recunoscut că știa că documentul este fals.
Polițiștii de frontieră continuă cercetările în acest caz, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de uz de fals, urmând ca la finalizarea acestora să fie dispuse măsurile legale care se impun.