O femeie în vârstă de 56 de ani a fost preluată, luni, de elicopterul SMURD, după ce a suferit un infarct miocardic și a ajuns în stare gravă la spital.
După stabilizarea pacientei, medicii botoșăneni au decis transferul acesteia la Institutul de Boli Cardiovasculare din Iași, pentru investigații și tratament de specialitate.
Aeronava SMURD a aterizat la Botoșani pentru a prelua pacienta și a o transporta la Iași în cel mai scurt timp.
Pompierii au asigurat măsurile de siguranță necesare pe durata aterizării și decolării elicopterului.