Un bărbat de 32 de ani, din comuna Curtești, este cercetat de polițiști după ce a fost depistat conducând sub influența substanțelor psihoactive, în municipiul Botoșani.
Incidentul a avut loc pe 23 martie, pe strada Nicolae Iorga, unde polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit pentru control autoturismul condus de acesta.
Potrivit oamenilor legii, comportamentul șoferului a ridicat suspiciuni, motiv pentru care a fost testat cu aparatul DrugTest, rezultatul fiind pozitiv.
Ulterior, în urma analizelor toxicologice, s-a confirmat prezența în organism a nu mai puțin de patru substanțe psihoactive.
Polițiștii continuă cercetările în acest caz, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența substanțelor psihoactive.