ADS
ADS
ADS
O cafenea din Botoșani își donează încasările pentru o cauză umanitară
By Administrator
Published on 13/03/2026 09:52 • Updated 13/03/2026 09:52
STIRI
Foto: Freepik

Cafeneaua Kream Coffee Botoșani marchează patru ani de activitate printr-un gest de solidaritate, anunțând că toate încasările realizate duminică vor fi donate pentru sprijinirea polițistei Andra Lichiardopol și a copiilor săi.

Astfel, cei care vor alege să își savureze cafeaua la locația cafenelei sau de la camioneta Kream din parcarea Botoșani Shopping Center vor contribui direct la o cauză umanitară. Sumele încasate vor fi direcționate integral către tratamentele necesare celor doi copii ai polițistei.

„Au fost 4 ani plini de oameni frumoși, povești și momente petrecute împreună la o cafea bună. Pentru că voi ne-ați fost alături în tot acest timp, am decis ca anul acesta să marcăm aniversarea într-un mod special. Toate încasările de duminică de la Kream Coffee, precum și de la camioneta Kream din parcarea Botoșani Shopping Center, vor fi donate integral către doi copii minunați care au mare nevoie de ajutor”, au transmis reprezentanții Kream Coffee Botoșani.

Polițista Andra Lichiardopol, cunoscută de colegi drept „Xena”, luptă pentru sănătatea copiilor săi. Fiul ei, Aris, în vârstă de cinci ani, a fost diagnosticat cu autism și ADHD și are nevoie de terapii costisitoare, dar și de un transplant de celule stem și tratamente specializate la Viena.

În același timp, fiica sa, Ilinca, în vârstă de 18 ani, care suferă de hipoacuzie bilaterală, are nevoie urgentă de aparate auditive de ultimă generație pentru a-și putea continua studiile.

Costurile tratamentelor pentru cei doi copii depășesc 30.000 de euro, o sumă dificil de acoperit pentru un singur părinte.

„Colega mea nu a renunțat. Mamele nu renunță. În fiecare zi luptă. Pentru o șansă și pentru zâmbetele copiilor ei. Noi suntem o familie mare, de peste 124.000 de colegi. Iar o familie adevărată nu rămâne indiferentă atunci când unul dintre ai ei trece printr-o asemenea durere”, a transmis Dani Cek, fondatorul asociației Aripi pe Pământ.

Cei care doresc să contribuie pot face donații folosind următoarele date:

Titular: Lichiardopol Mihai-Alexandru
IBAN: RO09RZBR0000060025525587
Revolut: 0745 840 693
Revtag: @andralichiardopol

Comments