O nouă ediție a Târgului Mărțișorului va avea loc la Botoșani, în perioada 26 februarie – 1 martie 2026. Evenimentul ajuns la ediția a XVI-a se va desfășura pe Pietonalul Unirii Botoșani, în municipiul Botoșani, și are ca scop principal promovarea tradiției confecționării mărțișoarelor, simbol al primăverii și al identității culturale locale.
La fel ca în anii precedenți, aproape 60 de artizani și meșteri populari din județele Botoșani, Suceava, Vrancea, Maramureș și Argeș s-au înscris pentru a participa la târg. Alături de aceștia vor fi prezenți reprezentanți ai unor unități de învățământ, asociații și centre sociale, care vor expune mărțișoare realizate manual și obiecte decorative inspirate din tradiția populară.
Deschiderea oficială a evenimentului este programată pentru data de 26 februarie 2026, la ora 12:00. Din comisia de selecție face parte, în acest an, Adina Hulubaș, cercetător științific principal gradul I la Academia Română, Filiala Iași, și expert acreditat UNESCO în Global Network of Facilitators.
Pe parcursul celor patru zile de târg, publicul va putea urmări și momente artistice susținute de copii și tineri talentați, elevi ai unor unități de învățământ din județ. Vor avea loc recitaluri vocale, instrumentale și apariții ale unor formații școlare, printre care Fanfara „Codrulețul” și Grupul de chitări „Andantino” ale Liceului Tehnologic „Ștefan cel Mare și Sfânt” din Vorona.
Organizatorii anunță că și ediția din acest an își propune să fie nu doar un spațiu de promovare a meșteșugului tradițional, ci și un prilej de întâlnire între generații, de susținere a creatorilor locali și de marcarea simbolică a începutului de primăvară.
Târgul Mărțișorului rămâne unul dintre cele mai apreciate evenimente culturale de sezon din municipiul Botoșani, atrăgând anual sute de vizitatori.