Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a declarat că la nivelul Ministerul Sănătății se lucrează la o reformă amplă a sistemului de salarizare, prin care personalul medical va fi remunerat în funcție de performanță, volumul de muncă și complexitatea cazurilor tratate, informează EVZ.ro.
Oficialul a precizat că măsura va fi aplicată „indiferent cât este de incomodă” și că va respecta principiul potrivit căruia veniturile angajaților din spitale și din serviciile de ambulanță nu vor fi reduse.
Plata pe performanță, corelată cu activitatea medicală
Alexandru Rogobete a explicat că noul sistem va face diferența între nivelurile reale de implicare profesională.
„Una e să dai 20 de anestezii pe săptămână și să ai cinci pacienți de terapie intensivă, și alta e să dai trei anestezii pe an și să ai la finalul anului același venit. Nu e corect în primul rând”, a declarat ministrul.
Acesta a subliniat că salarizarea va fi adaptată atât volumului de muncă, cât și gradului de dificultate al intervențiilor medicale, pentru a elimina inechitățile din sistem.
Implementare graduală până în vară
Ministrul Sănătății a precizat că plata pe performanță nu va fi introdusă imediat, ci treptat, până în vara acestui an.
„Lucrăm în Ministerul Sănătății. Nu e ușor, e o reformă greoaie, care există în toată Europa, care e jalon în PNRR. Deci nu scapă nimeni de plata pe performanță, trebuie luată această măsură indiferent cât e de incomodă”, a afirmat Rogobete.
Potrivit acestuia, schimbările fac parte din angajamentele asumate de România în cadrul reformelor din domeniul sanitar.
Reorganizarea sistemului de gărzi
Pe lângă modificarea salarizării, Ministerul Sănătății lucrează și la o reformă a sistemului de gărzi din spitale. Acesta va fi reorganizat în trei forme distincte:
- gardă la domiciliu;
- gardă de monitorizare;
- gardă de urgență.
Fiecare tip de gardă va avea mecanisme de plată diferențiate, în funcție de responsabilitate și de activitatea efectiv desfășurată.
„Scopul este clar: regulile trebuie să reflecte realitatea din teren și să elimine situațiile în care munca și răspunderea sunt tratate uniform, indiferent de complexitate și efort. Resursa umană nu mai poate fi dimensionată exclusiv în funcție de numărul de paturi. Este nevoie de o abordare modernă”, a declarat ministrul.
Reforma vizează corelarea structurii de personal cu volumul de activitate, complexitatea cazurilor și tipul serviciilor medicale oferite de fiecare unitate sanitară.
Autoritățile susțin că aceste măsuri sunt menite să eficientizeze sistemul medical și să stimuleze performanța profesională, fără a afecta stabilitatea veniturilor personalului.