ADS
ADS
ADS
Sute de articole pirotehnice interzise, confiscate de polițiști în zona Ștefănești
By Administrator
Published on 27/12/2025 10:20
STIRI

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești au identificat doi tineri, în vârstă de 18 și 25 de ani, care dețineau articole pirotehnice din categoria P1, interzise la deținere.

În urma verificărilor efectuate, asupra celor doi au fost găsite aproximativ 250 de bucăți de articole pirotehnice, acestea fiind ridicate și confiscate de polițiști în vederea continuării cercetărilor.

Potrivit reprezentanților Poliției, în acest caz a fost deschis un dosar penal, iar cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunii de preparare, producere, experimentare, deținere, transmitere sub orice formă, distrugere, comercializare, precum și folosire de articole pirotehnice din categoriile F2, F3, F4, T1, T2, P1 și P2, efectuate fără drept.

Oamenii legii reamintesc că deținerea și utilizarea neautorizată a materialelor pirotehnice constituie infracțiune și se sancționează conform legislației în vigoare.

 

Comments