ADS
ADS
ADS
Un elev botoșănean, între laureații României la olimpiadele internaționale. Matei Butnaru, premiat la Gala Ministerului Educației
By Administrator
Published on 03/12/2025 14:10
STIRI

Ministerul Educației și Cercetării a premiat miercuri, 3 decembrie, elevii care au obținut rezultate excepționale la olimpiadele internaționale din anul 2025, precum și profesorii și unitățile de învățământ care i-au pregătit. Festivitatea s-a desfășurat la Palatul Național al Copiilor din București, în prezența reprezentanților mediului educațional și a invitaților oficiali. Printre laureați s-a numărat și botoșăneanul Matei Butnaru, elev al Colegiului Național „Mihai Eminescu”.

La nivel național, au fost premiați 157 de elevi din 72 de unități de învățământ, provenind din 29 de județe și municipiul București. Aceștia au obținut în total 206 medalii, premii și mențiuni la 35 de olimpiade internaționale sau regionale, dintre care 14 competiții la nivel mondial și 21 regionale europene.

Performanțele elevilor au acoperit toate ariile curriculare:
• 4 olimpiade dedicate limbii și comunicării;
• 12 olimpiade din aria matematică și științe ale naturii;
• 3 olimpiade pentru domeniul „Om și societate”;
• 10 competiții dedicate tehnologiilor;
• 6 olimpiade inter- sau transdisciplinare.

Anul 2025 a adus pentru România rezultate istorice la competițiile internaționale de matematică, informatică și astronomie, cu 16 medalii, dintre care 4 medalii de aur absolut și 12 medalii de aur, obținute astfel:
• 4 medalii de aur absolut la Balcaniada de Matematică pentru Juniori și Olimpiada Internațională de Astronomie și Astrofizică pentru Juniori;
• 4 medalii de aur la Olimpiada Internațională de Matematică și Balcaniada de Matematică pentru Seniori;
• 4 medalii de aur la Olimpiada Internațională de Astronomie și Astrofizică (seniori);
• 4 medalii de aur la Olimpiada Internațională de Informatică.

În cadrul galei au fost premiați și 179 de profesori coordonatori, alături de 72 de instituții de învățământ de proveniență a elevilor. Dintre elevii distinși, unul a acumulat șase distincții, cinci elevi au obținut câte patru distincții, alți cinci au câștigat câte trei distincții, iar 19 elevi au fost recompensați cu câte două distincții.

În total, au fost acordate:
• 4 medalii de aur absolut,
• 59 de medalii de aur/premiul I,
• 61 de medalii de argint/premiul al II-lea,
• 53 de medalii de bronz/premiul al III-lea,
• 29 de mențiuni.

Premiile în bani, stabilite conform legislației privind stimularea performanței în învățământul preuniversitar, variază între 20.000 lei pentru premiul I absolut și 6.000 lei pentru mențiune. Pentru competițiile regionale sau balcanice, sumele variază între 10.000 lei pentru aur absolut și 3.000 lei pentru mențiune. Fondul total de premiere alocat pentru 2025 depășește 4,45 milioane de lei.

Elevul botoșănean Matei Butnaru s-a remarcat printr-o performanță excepțională: locul I și medalia de aur la Competiția Internațională de Astronomie și Astrofizică din SUA, desfășurată în perioada iulie–septembrie 2025. El a fost cel mai performant dintre 12.300 de participanți din întreaga lume, confirmând statutul său de unul dintre cei mai talentați tineri români ai momentului.

Gala a reprezentat nu doar un moment de celebrare, ci și o recunoaștere oficială a excelenței academice, evidențiind contribuția elevilor, profesorilor și școlilor la prestigiul educației românești pe plan internațional.

 

Comments