O intervenție neobișnuită i-a mobilizat, astăzi, pe pompierii militari din Ștefănești, după ce o vacă a rămas captivă într-un cămin de apă dintr-o gospodărie din oraș. Incidentul s-a produs în momentul în care capacul din beton al căminului a cedat, iar animalul a căzut în gol, la o adâncime de aproximativ doi metri.
Proprietarul a încercat fără succes să-și salveze bovina, motiv pentru care a cerut sprijinul pompierilor. Echipajul Gărzii de Intervenție Ștefănești a ajuns rapid la fața locului, cu o autospecială de stingere și echipamente specializate pentru astfel de situații.
Pentru eliberarea animalului, salvatorii au săpat în jurul căminului, au spart unul dintre pereții laterali ai construcției din beton și au amenajat o rampă care să permită ieșirea bovinei. După o intervenție care a durat mai puțin de o oră, vaca a fost scoasă nevătămată.
Potrivit salvatorilor, operațiunea s-a încheiat cu succes cu puțin timp în urmă, fără a fi înregistrate pagube suplimentare în gospodărie.