ADS
ADS
ADS
Au încercat să profite de o clipă de neatenție, dar acum plătesc scump
By Administrator
Published on 23/09/2025 12:46 • Updated 23/09/2025 12:48
STIRI

Doi tineri din municipiul Botoșani au fost reținuți de polițiști, luni, după ce au furat un portofel cu 5.000 de lei dintr-un autoturism. Aceștia sunt cercetați pentru furt calificat și complicitate la furt calificat.

„Din cercetări a reieșit faptul că, la data de 1 septembrie a.c., unul dintre tineri, profitând de portierele lăsate neasigurate ale unui autoturism parcat pe drumul public din municipiul Botoșani, a pătruns în interior de unde ar fi sustras un portofel, cauzând un prejudiciu de aproximativ 5.000 de lei. Extinzându-se cercetările, s-a mai stabilit că acesta ar fi fost ajutat în comiterea faptei, de un alt tânăr din municipiul Botoșani care ar fi păzit zona infracțională”, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Botoșani, Delia Nenișcu.

Cei doi au fost reținuți pentru 24 de ore și introduși în arestul IPJ Botoșani. Ulterior, vor fi prezentați instanței pentru dispunerea unei alte măsuri preventive.

Comments