Una dintre cele mai prețioase descoperiri arheologice din județul Botoșani, brățara dacică de la Dersca, a fost expusă de-a lungul timpului în muzee de prestigiu din țară. Piesa a fost găsită împreună cu un tezaur monetar, la marginea nord-estică a satului Dersca, pe un platou care domină valea Bădrăgănești.
Artefactul este realizat din argint și are o formă unică: a fost confecționat dintr-o bară masivă, octogonală în secțiune, care se subțiază spre capete. Acestea au fost petrecute și răsucite, formând două „ochiuri” caracteristice, unul dintre ele rupt încă din vechime. Miezul brățării este realizat dintr-un aliaj de argint și cupru, peste care a fost aplicată o foiță de argint de calitate superioară.
Reprezentanții Muzeului Județean Botoșani subliniază că brățara se păstrează într-o stare excepțională de conservare, fiind o mărturie a măiestriei meșteșugarilor daci și a bogăției culturale a zonei.
Descoperirea de la Dersca aduce încă o dovadă a rolului important pe care l-au avut comunitățile dacice din nordul Moldovei în istoria veche a spațiului românesc.