ADS
ADS
ADS
Camion încărcat cu bere răsturnat pe E 58, în localitatea Copălău
By Administrator
Published on 13/08/2025 08:05 • Updated 13/08/2025 08:06
STIRI

Un accident rutier spectaculos s-a produs în noaptea de marți spre miercuri, pe drumul european E 58, în localitatea Copălău, județul Botoșani. Un tir încărcat cu 24 de tone de bere s-a răsturnat pe carosabil, blocând circulația rutieră în zonă.

La fața locului au intervenit pompierii din cadrul Detașamentului Botoșani, cu o autospecială de stingere dotată cu modul de descarcerare, o ambulanță SMURD, un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță, precum și voluntari de la Serviciul pentru Situații de Urgență Copălău.

Echipajele au constatat că nicio persoană nu era încarcerată. Șoferul autocamionului a primit îngrijiri medicale la fața locului, însă a refuzat transportul la spital.

„Pompierii au acționat pentru înlăturarea pericolului de incendiu, fiind deconectate bornele bateriilor. Se acționează în continuare pentru degajarea carosabilului de marfa împrăștiată, fiind solicitate două utilaje grele pentru ridicarea autocamionului”, a transmis Inspectoratul pentru Situații de Urgență Botoșani.

Circulația în zonă este restricționată până la finalizarea operațiunilor de degajare.

 

Comments