Botoșănenii vor putea intra gratuit la spectacolele din cadrul celei de-a IV-a ediții a Festivalului Instituțiilor de Cultură (FIC), care se va desfășura între 20 și 22 august 2025, în Piața 1 Decembrie din Centrul Istoric. Organizatorii vor pune la dispoziție peste 600 de invitații, fiecare valabilă pentru două locuri, ce vor fi distribuite în data de 14 august, de la ora 09:00, la sediul Filarmonicii „George Enescu”.
Evenimentul este organizat de Primăria Municipiului Botoșani, în parteneriat cu Teatrul pentru Copii și Tineret „Vasilache”, Filarmonica „George Enescu” și Teatrul „Mihai Eminescu”.
Programul festivalului:
- 20 august: Deschidere la ora 18:00 cu spectacolul „Soacra cu 3 nurori” al Teatrului „Vasilache”, urmat, de la ora 20:15, de show-ul Rock Comedy cu Alexandru Arnăutu Vraciu. Acces liber.
- 21 august: Seara Filarmonicii „George Enescu”, prezentată de Dan Negru, începe la ora 19:30 cu „Duelul” dintre trei soprane și trei tenori, acompaniați de Orchestra Filarmonicii, sub bagheta dirijorului Alexandru Ilie. De la ora 21:00, Loredana Groza și Orchestra Agurida vor urca pe scenă alături de muzicienii botoșăneni. Accesul, de la ora 18:30, se va face pe bază de invitație.
- 22 august: Închiderea festivalului cu spectacolul „Bani din cer” al Teatrului „Mihai Eminescu”, programat la ora 19:00. Acces liber.
„FIC integrează trei seri de spectacole deosebite, gândite pentru toate categoriile de vârstă și adresate consumatorilor de cultură. Avem speranța ca și în acest an botoșănenii să ne fie alături în număr mare, în demersul nostru de a promova orașul prin evenimente artistice de calibru”, a declarat primarul Cosmin Andrei.