Teatrul „Mihai Eminescu” din Botoșani va fi condus și în următorii patru ani de Alexandru Vasilachi. Acesta a promovat examenul pentru funcția de manager al instituției, obținând una dintre cele mai mari medii.
Marți, Vasilachi a susținut prima probă a concursului, proiectul de management pentru perioada 2025–2029, evaluat cu nota 9,80. Miercuri, candidatul a participat la proba interviului în fața comisiei desemnate de Consiliul Local, fiind notat cu 10,00.
În urma celor două probe, nota finală a fost 9,90, ceea ce îi asigură continuitatea mandatului la conducerea teatrului botoșănean.
Rezultatul confirmă aprecierea de care se bucură activitatea managerială a lui Alexandru Vasilachi, în contextul în care instituția a traversat în ultimii ani multiple provocări, inclusiv ample lucrări de reabilitare a clădirii istorice.