Inspectoratul de Jandarmi Județean (IJJ) Botoșani anunță măsuri speciale pentru asigurarea ordinii publice în cadrul manifestărilor cu participare numeroasă ce vor avea loc în județ, în perioada 10–12 mai.
Vineri, între orele 18:00–20:00, jandarmii vor însoți, alături de polițiștii rutieri, participanții la „Marșul pentru democrație”, desfășurat pe traseul: Piața Revoluției – strada Cuza Vodă – Calea Națională – strada Sucevei – strada Primăverii – Bulevardul George Enescu – strada Marchian – strada Cuza Vodă – Piața Revoluției. Potrivit organizatorilor, marșul se va desfășura pe trotuare, cu respectarea normelor de circulație rutieră, pentru a evita orice risc de incidente.
Sâmbătă, jandarmii vor fi prezenți pe Stadionul Municipal din Dorohoi, pentru a asigura măsuri de ordine la meciul de Liga a III-a dintre Gloria Ultra și CSM Bacău, cu accent pe respectarea fair-play-ului sportiv și prevenirea incidentelor între suporteri.
Duminică, în Centrul Vechi al municipiului Botoșani, efectivele de jandarmi, în cooperare cu alte instituții, vor asigura buna desfășurare a evenimentului auto „Retrograda Primăverii”, organizat de Filiala Botoșani a Retromobil Club România.
Tot în weekend, sâmbătă și duminică, jandarmii, în colaborare cu polițiștii și pompierii, vor asigura un climat de siguranță la Târgul Regional de Zootehnie, Utilaje Agricole și Produse Tradiționale, organizat la Stațiunea Popăuți, unde se așteaptă un flux mare de vizitatori.
Reprezentanții IJJ Botoșani recomandă participanților la toate aceste evenimente să adopte măsuri minime de autoprotecție, să respecte indicațiile organizatorilor și ale forțelor de ordine, și să solicite sprijinul jandarmilor, atunci când situația o impune, pentru ca intervențiile să fie prompte și eficiente.