Medicul Radu Malancea, șeful Secției de Ortopedie din cadrul Spitalului Județean „Mavromati” Botoșani, a subliniat din nou necesitatea construirii unui bloc operator modern. Acesta susține că actuala infrastructură este depășită și că fără investiții în echipamente și tehnologii noi, dezvoltarea sistemului medical din județ va rămâne blocată.
„Dacă vrem cu adevărat să creștem și să dezvoltăm sistemul medical, trebuie un bloc operator nou. Sunt necesități mari, iar fără tehnologie modernă nu vom putea progresa”, a declarat Radu Malancea.
Medicul atrage atenția și asupra numărului tot mai mare de pacienți care ajung în stare gravă la spital, mulți dintre aceștia fiind tineri.
„Se ajunge la medic în momentul în care nu mai putem. Asta este păgubos. În Occident, cum apare o problemă, oamenii merg imediat la medic. La noi, pacienții așteaptă până când cad. 70% dintre cei care necesită protezare sunt vârstnici, dar vedem tot mai multe cazuri și la tineri”, explică Malancea.
Printre afecțiunile care necesită protezare se numără necroza de cap femural, care poate apărea și la vârsta de 20 de ani, displazia de șold sau fracturile de bazin cauzate de accidente rutiere și de muncă.
În acest context, medicul speră ca autoritatea județeană să prioritizeze construcția unui bloc operator nou, care să permită îmbunătățirea actului medical și reducerea timpilor de așteptare pentru pacienți.