Un bărbat de 36 de ani, din comuna Hudești, a fost reținut de polițiștii din Darabani după ce a fost prins conducând sub influența alcoolului. Incidentul a avut loc în noaptea de 15 februarie, în jurul orei 02:00, pe strada 1 Decembrie din orașul Darabani.
Potrivit reprezentanților Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani, șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, care a indicat o alcoolemie de 1,18 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, acesta a fost transportat la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice necesare stabilirii exacte a alcoolemiei.
Polițiștii au emis pe numele său o ordonanță de reținere pentru 24 de ore, iar bărbatul a fost dus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al I.P.J. Botoșani. El este cercetat pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului, faptă prevăzută și pedepsită de Codul Penal.