ADS
ADS
ADS
O nouă materie în programa elevilor de liceu. Anunţul făcut de ministrul Educaţiei, Ligia Deca
Published on 16/12/2024 16:01
STIRI

Ministrul Educației, Ligia Deca, a anunțat, luni, că toți elevii de liceu din România vor studia disciplina „Istoria comunismului din România”, destinată claselor a XII-a din învățământul de zi și a XIII-a pentru cel seral sau cu frecvență redusă. Această materie a fost introdusă cu scopul de a combate necunoașterea faptelor istorice și nostalgia după regimul comunist, un fenomen observat inclusiv în rândul tinerilor născuți după aderarea României la NATO și Uniunea Europeană.

Ligia Deca a subliniat importanța acestei inițiative, afirmând că disciplina va fi studiată de elevi în apropierea vârstei la care aceștia își exercită pentru prima dată dreptul de vot. „Această disciplină le oferă tinerilor contextul istoric și informațiile necesare pentru a deveni cetățeni activi, conștienți de trecut și implicați în procesele democratice,” a declarat ministrul în cadrul unui eveniment organizat la Facultatea de Litere a Universității din București, dedicat marcării a 35 de ani de la Revoluția Română din 1989.

Potrivit ministrului, noua programă școlară abordează instituțiile, politicile și realitățile sociale din perioada comunistă într-o manieră „echilibrată și documentată.” Elevii vor studia subiecte precum represiunea, formele de rezistență, viața cotidiană din timpul regimului și concepte precum protocronismul. În plus, programa include studii de caz relevante, precum Radio Europa Liberă, Decretul 770 din 1966 sau Tratatul de la Varșovia, pentru a ilustra modul în care deciziile politice și istorice au influențat viața de zi cu zi a oamenilor.

Evenimentul a marcat aprobarea oficială a programei școlare pentru această disciplină, reflectând angajamentul autorităților de a promova o înțelegere mai profundă a trecutului recent al României, relatează Agerpres.

Comments