ADS
ADS
O adolescentă din Botoșani a obținut aurul la Europenele de Juniori U 15
16/06/2024 10:18 in STIRI

O adolescentă din Botoșani a obținut aurul la Campionatele Europene de Juniori U15. Maia Delia Andrei a devenit campioană europeană la total și la aruncat, marcând o performanță remarcabilă pentru România.

În prima zi a competiției de la Europenele de Juniori II U17 și U15, care se desfășoară la Salonic în perioada 15-23 iunie la Palais des Sports “Alexandreio Melathron”, România participă cu un lot de 19 sportivi, dintre care 11 sunt la categoria U15 și 8 la categoria Youth (fete și băieți).

Maia Delia Andrei a obținut cinci medalii pentru România în categoria 49 kg U15. Ea a câștigat aurul la total cu 152 kg și la aruncat cu 87 kg. La stilul smuls, Maia Delia s-a clasat pe locul 3, ridicând 65 kg.

De asemenea, Adelina Maria Lorint a adus României medalii de argint și bronz. Ea a ridicat 66 kg la stilul smuls și 84 kg la stilul aruncat. În total, Adelina a terminat pe locul 4, cu un total de 150 kg.