Un accident cu pagube materiale a avut loc în comuna Curtești, județul Botoșani, unde un șofer în vârstă de 64 de ani, din municipiul Botoșani, a pierdut controlul mașinii sale și a intrat într-un alt autoturism staționat pe marginea drumului. Din fericire, evenimentul s-a soldat doar cu daune materiale.
Polițiștii, sesizați cu privire la acest incident, au constatat că șoferul implicant părea să fie sub influența alcoolului, iar testul etilotest a indicat o valoare de 1,07 mg/l alcool pur în aerul expirat.
”Întrucât conducătorul auto emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul etilotest, valoarea rezultată fiind de 1,07 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, acesta a fost condus la o unitate spitalicească pentru prelevarea de mostre biologice de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei. Polițiștii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului”, a declarat Delia Nenișcu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean.