Societatea comercială Nova Apaserv S.A. Botoșani informează utilizatorii că în seara zilei de 8 decembrie 2023, s-a produs o avarie în zona localității Leorda, pe conducta DN 1000 mm de transport apă potabilă. Echipa noastră de intervenție a reușit să remedieze situația încă din timpul nopții.
Deoarece umplerea și reechilibrarea sistemului necesită o abordare atentă pentru a evita posibile avarii suplimentare, și având în vedere configurația terenului în zonele de distribuție, dorim să informăm consumatorii din zonele afectate că reluarea furnizării apei va avea loc treptat.
În municipiul Botoșani, se va observa o scădere a debitului și a presiunii apei la utilizatorii situați la etajele superioare.
În municipiul Dorohoi și în comunele Broscăuți, Șendriceni, Brăești, Văculești, furnizarea apei va fi reluată începând din seara zilei de 9 decembrie 2023.
Estimăm că revenirea la parametrii normali ai sistemului de alimentare cu apă se va produce în seara zilei de 10 decembrie 2023.