FC Botoșani, umilită de Sepsi OSK. Echipa lui Dan Alexa suferă o nouă înfrângere
24/10/2023 08:38 in STIRI

FC Botoșani a suferit, luni seară, o înfrângere cu 5-2 (1-1) împotriva echipei Sepsi OSK, într-un meci din etapa a 13-a a Superligii, disputat pe stadionul din Sfântul Gheorghe.

Gazdele au preluat conducerea după ce Romeo Benzar a înscris un autogol în minutul 15. Botoșaniul a reușit să egaleze în minutul 25, prin golul marcat de Gabriel David, după o pasă de la același Romeo Benzar.

În minutul 38, Alimi a transformat un penalty, acordat pentru un henț al lui Florescu, iar în minutul 41 echipa lui Dan Alexa a egalat din nou, tot dintr-un penalty, prin Florescu.

Imediat după pauză, în minutul 47, Aganovic a înscris pentru 3-2, ducând echipa din Sfântu Gheorghe din nou în avantaj. Gazdele au continuat ofensiva și în minutul 66 au marcat al patrulea gol, prin Alimi, iar în minutul 85 Ion Gheorghe a adus scorul la 5-2 pentru Sepsi.

Scor final: Sepsi OSK - FC Botoșani: 5-2

Echipele de start: Sepsi: Niczuly – Oroian, Kecskes, Ninaj, Fl. Ștefan – Alimi, J. Rodriguez, Ștefănescu, C. Matei, Damașcan, Debeljuh. Rezerve: D. Moldovan, D. Ciobotariu, Aganovic, Rența, Kallaku, Gheorghe, R. Varga, Kocsis, Safranko. Antrenor: Liviu Ciobotariu

FC Botoșani: Ducan – R. Benzar, Șeroni, Mutombo, Țigănașu – G. David, Petro, E. Florescu – Mouaddib, Ilicic, Pinson. Rezerve: A. Ureche, Adams, Dragu, Creț, Casap, Cioiu, Zabou, Gligot, Drole. Antrenor: Dan Alexa.