ADS
FC Botoșani, încă un semieșec în Liga 1. Nu a putut trece acasă de FC Voluntari
STIRI
Published on 28/11/2021

FC Botoșani a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), partida susținută duminică pe teren propriu împotriva formației FC Voluntari. Oaspeții au deschis scorul în minutul 37 prin Vadim Rață, botoșănenii egalând în a doua repriză, în minutul 49, prin Edjouma.

FC Botoșani a rămas în zece oameni din minutul 77 după ce arbitrul Radu Petrescu i-a dat al doilea galben lui Târcovanu, care intrase în urmă cu zece minute. De altfel, Târcovanu a primit primul galben în mod eronat, pentru o presupusă simulare în care, deși centralul trebuia să dicteze penalty.

Echipele de start:

FC Botoșani: Pap – Braun, Racovițan, Dawa, Șeroni – Papa, Edjouma, Țigănașu – Kage, Ongenda, M. Roman I. Au mai jucat: Petkovski, Sila, Fili, Dragu, Tîrcoveanu. Antr. Marius Croitoru

FC Voluntari: M. Popa – Ricardinho, Tamaș, Meleke, Miranda – Rață, Droppa, I. Gheorghe – Cr. Costin, Nemec, Marcelo. Au mai jucat:  Al. Vlad, L. Fulop. Antr.  Liviu Ciobotariu.

FC Botoșani a coborât pe ultima poziție a play-off-ului după egalul (1-1) făcut acasă cu FC Voluntari. Echipa lui Marius Croitoru se află pe locul al șaselea al Ligii 1, la egalitate de puncte cu Rapid București, și cu unul mai puțin decât CS Universitatea Craiova, care are un meci mai puțin, și FC Voluntari.

Etapa viitoare, pe 6 decembrie, FC Botoșani va întâlni pe teren propriu pe CS Universitatea Craiova.